Přezimování durmanů a datur
Přezimování durmanů a datur všeobecně
Durman ani datura nesnesou mráz. Proto je nutné sledovat počasí a před příchodem mrazů uklidit květiny dovnitř. Ideální zimní bydlení pro datury je světlá místnost s teplotou mezi 8-12oC. Další možnost je tmavá místnost s nižší teplotou. Je však mnoho druhů, které mají rozdílné nároky na přezimování, teplotu, světlo atd. Toto je jen zjednodušená ukázka. Rostliny ztrácejí listí, ale to jim nevadí, jdou odpočívat. Je třeba také udělat zkrácení rostlin (zimní sestřih), ale není to podmínkou. Zastřižené rostliny v příštím roce lépe a vydatněji kvetou.
Přezimování datury ještě nemám vyzkoušeno, ale loňské květiny, které jsem zazimovala, obrážejí a začínají odspodu růst.
Doplnění k tématu o přezimování 1.
Jak již bylo zmiňováno, brugmansie nesnesou mráz a proto je musíme chránit. Pakliže bychom jim však dokázali utvořit takové podmínky k životu, jaké měli v původní domovině během celého roku, nemuseli bychom čekat na jaro.
Nejlepší varianta by proto byla pěstovat je během zimy ve skleníku nebo v zimní zahradě. Optimální teplota by v tomto případě byla mezi 12 -18oC.
Toto je i varianta, kterou jsem poskytla mé brugmansii. Sanguinea žlutá je spokojená s přezimováním a proto nasadila v únoru na poupata viz. fotogalerie . Další rostlina, která by toto zazimování přivítala je i B. vulcanicola.
Doplnění k tématu přezimování 2.
Co mají rády brugmansie při zazimování. Brugmansie arborea, Brugmansie suaveolens, Brugmansie aurea a další jejich hybridy budou spokojeny v případě, že jim zajistíte toto.
Chladno a málo světla je pro ně velmi dobré. Při teplotách mezi 5-10oC přestávají růst a mohou i velmi dlouhou dobu takto přežít.
U Brugmansie sanguinea, Brugmansie vulcanicola a Brugmansie x flava mohou být takto uchovány, ale při tmavém přezimování nám nepokvetou. Tvoří totiž květy v zimních měsících a potřebují k tomu tedy světlo. Proto je pro ně dobré zazimování uvedené v předchozím doplnění.
Je však nevhodné takto postupovat u Brugmansie insignis a Brugmansie versicolor. Toto jsou teplomilnější druhy a proto potřebují přezimování při teplotách přesahujících 12oC.
Doplnění k tématu zazimování 3.
O tom, kdy dát rostliny zazimovat a kdy je dát ven.
Je jasné, že jakmile se očekává předpověď o teplotě pod bodem mrazu, neměli bychom už žádné brugmansie ponechat venku. Pokud se nám tak stane, je nutné omrzlé stonky odstřihnout, aby se zabránilo rozvinutí hnilob a plísní. Ohledně doby vhodné k opětovnému návratu. Je možné říci snad jen to, že si každý pěstitel musí zhodnotit situaci a to alespoň takto. Venku by měla být taková teplota, aby již natěšené rostliny , které se už začaly probouzet, neutrpěly teplotní šok. Zpomalilo by je to v růstu. Je tedy dobré, aby byla teplota na stanovisti přibližně průměrná teplotám zazimování. Můžete také z jara vyzkoušet to, že budete rostliny chránit proti nočnímu chladu např. netkanou textilií apod. Nejlépe dle valstní zkušenosti.
Jak ostříhat rostlinky na zimu
Rostliny na zimování je dobré zastřihnout. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že rostliny, které byly dostatečně velké na zastřihnutí a které jsem neostříhala , měly v příštím roce násadu květů asi tak poloviční. Tento pokus jesm udělala na přelomu roků 2007/2008, abych si potvrdila řadu článků o tom , jaká péče je pro rostliny potřebná a co je pro ně lepší udělat.
Ohledně toho jak mnoho rostliny ostříhat. Rozdělila bych to asi tak na dvě věci.
- Ostříhání rostliny tak, aby měla tvar dle našich představ.
- Ostříhání rostliny na zazimování dle možností zimování.
Rostliny tedy doporčuji ostříhat v každém případě.
Při první možnosti se nejdříve zamyslíme nad tím tím, jak chceme aby naše rostlina v příštím roce vypadala. Můžeme si z ní například vytvořit stromek, nebo keřík, či také využít inspirace z obrázků tvarování bonsaí apod.
Po té co jste udělali toto rozhodnutí je dobré všechny ostatní větve, které neodpovídají Vašim představám zakrátit.
Při druhé variantě se řídíme tím, jak je rostlina velká. Pokud se jedná o mladou a malou rostlinku tak ji necháme žít tak jak je. Malou se myslí tak do 50 cm. Ostatní rostliny větších velikostí tedy doporučuji zakrátit. Můžete se rozhodnout pro radikální řez a to tak, že zakrátíte celou rostlinu např. na velikost 50 cm. Jsou i nekteří odvážní, kteří ji zakrátí i na méně. Já osobně však nejsem tak radikální.
Také můžete rostlinu zakrátit přiměřeně, pokud máte dost místa pro její přezimování. Necháte rostině větve např. s prvním rozvětvením do písmenka V , tak 10 cm nad toto větvení a zbytek ostříháte.
Světlo
Převážná většina rostlin , které se v současné době pěstují v ČR snese přezimování bez přítomnosti světla, nebo při nízkém osvětlení ( sklep , sušárna apod.) Rostliny v tomto případě přezimují bez listí.
Vyjímku tvoří malé rostlinky, které bych doporučila dát na okenní parapet, aby trochu světla přeci jen měly, stejně jako mnohé pokojové květiny, které v zimě také odpočívají a nepotřebují velkou zálivku.
Je třeba si dát také pozor na rostlinky druhu sanguinea a flava, pokud je někdo z Vás má. Ty prosím přezimujte při světle.
Doporučení !!
Připravené rostliny na zazimování Vám doporučuji postříkat přípravkem proti sviluškám a mšicím, aby se jim nepodařilo ve velké míře přežít zimu na úkor našich rostlin v příštím roce. Stejný postřik Vám doporučuji udělat také těsně před narašením nových výhonků a listů na jaře. Teprve potom je připravit na opětovné oživení.
JCH