Jdi na obsah Jdi na menu
 


Přezimování durmanů a datur

29. 1. 2008

Přezimování durmanů a datur všeobecně

Durman ani datura nesnesou mráz. Proto je nutné sledovat počasí a před příchodem  mrazů uklidit květiny dovnitř. Ideální zimní bydlení pro datury je světlá místnost s teplotou  mezi 8-12oC. Další možnost je tmavá místnost s nižší teplotou. Je však mnoho druhů, které mají rozdílné nároky na přezimování, teplotu, světlo atd. Toto je jen zjednodušená ukázka. Rostliny  ztrácejí listí, ale to jim nevadí, jdou odpočívat. Je třeba také udělat zkrácení rostlin (zimní sestřih), ale není to podmínkou. Zastřižené rostliny v příštím roce lépe a vydatněji kvetou.

Přezimování datury  ještě nemám vyzkoušeno, ale loňské květiny, které jsem zazimovala, obrážejí a začínají odspodu růst.

Doplnění k tématu o přezimování 1.

Jak již bylo  zmiňováno, brugmansie nesnesou mráz a proto  je musíme chránit.  Pakliže bychom jim však dokázali  utvořit takové podmínky k životu, jaké měli v původní domovině během celého roku, nemuseli bychom čekat na jaro.

Nejlepší varianta by proto byla pěstovat je během zimy ve skleníku nebo v zimní zahradě. Optimální teplota  by v tomto případě byla  mezi 12 -18oC.

Toto je i varianta, kterou jsem poskytla mé brugmansii.  Sanguinea žlutá je spokojená s přezimováním a proto  nasadila v únoru na poupata viz. fotogalerie . Další  rostlina, která by toto zazimování přivítala je i B. vulcanicola.

Doplnění k tématu přezimování 2.

Co mají rády brugmansie  při zazimování. Brugmansie  arborea, Brugmansie suaveolens, Brugmansie aurea a další jejich hybridy  budou spokojeny v případě, že jim zajistíte toto.

Chladno a málo světla je pro ně velmi dobré. Při teplotách  mezi 5-10oC přestávají  růst  a mohou i velmi dlouhou dobu  takto přežít.

U Brugmansie sanguinea, Brugmansie  vulcanicola a Brugmansie  x flava mohou  být takto  uchovány, ale při tmavém přezimování   nám nepokvetou. Tvoří totiž květy v zimních měsících a potřebují k tomu  tedy  světlo. Proto je pro ně dobré zazimování  uvedené v předchozím doplnění.

Je však nevhodné takto postupovat u Brugmansie insignis a Brugmansie versicolor. Toto jsou  teplomilnější druhy a proto potřebují  přezimování při teplotách přesahujících 12oC.

Doplnění k tématu zazimování  3. 

O tom, kdy dát rostliny zazimovat  a kdy je dát ven.

Je jasné, že jakmile  se očekává předpověď o teplotě  pod bodem  mrazu, neměli bychom už  žádné brugmansie ponechat venku. Pokud se nám tak stane, je nutné omrzlé  stonky odstřihnout, aby se zabránilo rozvinutí hnilob a plísní. Ohledně  doby vhodné  k opětovnému návratu. Je možné  říci snad jen to, že si každý pěstitel musí zhodnotit situaci a to alespoň takto. Venku by měla být taková teplota, aby již natěšené rostliny , které se už začaly probouzet, neutrpěly  teplotní šok. Zpomalilo by je to v růstu. Je tedy dobré, aby byla teplota na stanovisti přibližně  průměrná teplotám  zazimování. Můžete také z jara vyzkoušet to, že budete rostliny  chránit  proti nočnímu chladu např. netkanou textilií apod.  Nejlépe dle valstní  zkušenosti.

 Jak ostříhat rostlinky na zimu

Rostliny na  zimování je  dobré   zastřihnout.   Z  vlastní zkušenosti mohu říci, že rostliny, které byly dostatečně velké na zastřihnutí a které  jsem  neostříhala , měly  v příštím roce násadu květů asi tak  poloviční.  Tento pokus jesm udělala   na přelomu roků 2007/2008, abych si potvrdila  řadu článků o tom , jaká péče je pro rostliny  potřebná  a co je  pro ně lepší udělat.

 Ohledně toho  jak  mnoho rostliny ostříhat.  Rozdělila bych to  asi tak na dvě  věci.

  1. Ostříhání rostliny tak, aby měla tvar  dle našich představ.
  2. Ostříhání rostliny na zazimování dle  možností  zimování.

Rostliny tedy doporčuji ostříhat v každém případě.

Při první   možnosti se nejdříve zamyslíme nad tím tím, jak chceme aby naše rostlina v příštím roce vypadala.  Můžeme si  z ní například vytvořit  stromek, nebo keřík, či také využít  inspirace  z obrázků tvarování bonsaí apod. 

Po té  co jste   udělali toto rozhodnutí je dobré    všechny  ostatní větve, které  neodpovídají Vašim představám zakrátit.

Při druhé variantě se  řídíme tím, jak je rostlina velká.  Pokud se jedná o mladou a malou rostlinku tak ji necháme  žít tak jak je. Malou se myslí tak do  50 cm. Ostatní rostliny  větších velikostí tedy doporučuji zakrátit.    Můžete se rozhodnout pro radikální řez a to    tak, že zakrátíte  celou rostlinu např. na velikost  50 cm. Jsou i  nekteří  odvážní, kteří ji  zakrátí i na méně.  Já osobně však nejsem tak radikální.

Také můžete  rostlinu zakrátit přiměřeně, pokud máte  dost místa pro její přezimování. Necháte rostině větve např. s  prvním rozvětvením do  písmenka V , tak 10 cm nad toto větvení a zbytek ostříháte.

Světlo

Převážná většina rostlin , které se v  současné  době pěstují v ČR  snese  přezimování   bez  přítomnosti  světla, nebo  při nízkém osvětlení ( sklep , sušárna apod.) Rostliny v tomto případě přezimují  bez  listí.

 Vyjímku  tvoří  malé rostlinky, které bych doporučila  dát na okenní parapet, aby trochu světla  přeci jen měly, stejně jako mnohé  pokojové květiny, které  v zimě také odpočívají a nepotřebují velkou zálivku.

Je třeba si dát také pozor na rostlinky druhu sanguinea a flava, pokud je někdo z Vás má. Ty  prosím  přezimujte  při světle.

Doporučení !!

Připravené rostliny na zazimování Vám doporučuji  postříkat přípravkem proti  sviluškám a mšicím, aby se jim nepodařilo ve velké míře přežít zimu na úkor našich rostlin v příštím roce.  Stejný postřik Vám doporučuji udělat  také těsně před narašením nových  výhonků a listů na jaře. Teprve potom je  připravit na  opětovné oživení.

            JCH