Jdi na obsah Jdi na menu
 


První životaschopná semínka brugmansií z vlastní zahrádky

28. 1. 2009

Dobrý den Vážení  přátelé a obdivovatelé brugmansií  a datur.

Opět po delším čase jsem se dostala k tomu, abych Vás informovala co je nového  v mé   zahrádce  brugmansií. S velkým nadšením Vám tímto oznamuji, že   se mi v lednu 2009 podařilo naklíčení  prvních   semínek brugmansií, které jsem si  sama vypěstovala.  Na tento okamžik jsem čekala  10 měsíců a první  klíčky už jsou tady.

Podařilo se mi uměle opylit a  nakřížit   tyto rostliny: 

 Obrazek Brugmansia Double Rose  x Brugmansia  MAYA                 

 Obrazek                                                     

 

  Brugmansie  růžová            x  Brugmansie  Double Rose

Obrazek

   

Obrazek

 Semínka vzniklá z těchto dvou  křížení se mi v současné době  podařilo úspěšně  naklíčit.  Jedná  se sice zatím jen o  pár semínek, ale  jsou to jistě první vlašťovky.  Teď  se musím vynasnažit udržet  je při životě  a vypěstovat  si z nich  nové rostliny.  Nevím sice jaké budou, ale to je na tom právě to nejlepší.   Nikdy nevíme, jaká  překvapení v sobě mají nová semínka. Brugmansie  se   nepěstují na semínka, ale    množí se  řízkováním.  U semínek totiž nikdy není nic jisté. A proto se do toho puštějí jen  úplní nadšenci.  Může  se totiž stát, že například nová rostlinka vykvete  a  bude    vypadat buď jako jedna nebo druhá původní rostlina nebo také může být    i jen  květ bílé barvy, což by nemělo společného s rodiči skoro nic a také se může stát , že vznikne  nějaká  velmi zajímavá  varianta květu či listů  a to je to po čem všichni touží. Vypěstovat novou  zajímavou , nádhernou a jedinečnou  brugmansii. Má to však jeden malilinkatý háček.  Vyžaduje to čas a velkou trpělivost. Nejenomže  si dává na čas rostlina  při zrání  plodů, kdy se na semínka čeká 5 i více měsíců, ale také  i naklíčení semínek, ikdyž se všude píše, že je to   snadné , tak to tak není.  Na to až semínka vyklíčí můžeme čekat i dva  měsíce. Po tu dobu si  dokážete  představit kolik nástrah na ně číhá v podobě  různých živých  breberek a    nebo ostatních  přírodních  vlivů.  Pokud se tedy dopracujeme až sem tak pak následuje období čekání na květ. Něž se našim   miminkům brugmansií podaří dorůst do stádia  dospělosti, kdy se odhodlají prvně vykvést, tak to může trvat  od 6 do 18 měsíců. Což je opravdu běh na dlouhou trať. Když se to sečte kolem a kolem dá nám to  zhruba  něco mezi 2,5 až 3 roky pečlivého běhání okolo brugmansií. A  výsledek?  Nikdy není nic jistého.  Ale  možná, že se na některého z nás  pěstitelů  přeci jen příroda  pousměje a nadělí nám nějakou krásnou a neobvyklou variantu rostliny, kterou se pak budeme v následujících  letech snažit  rozmnožit , aby mohla potěšit  další  nám podobné   nadšence  a pěstitele.

Doufám,  že tyto stránky  přispějí  k rozšíření těchto rostlin u nás  a že jistě vznikne  rozsáhlejší skupina pěstitelů, kteří se stejně jako já budou snažit o nové druhy.

Důležitým  hlediskem pro nás budoucí  pěstitele  a šlechtitele je jistě  otázka  sledování   historie   jednotlivých rostlin. V zájmu  přehlednosti a a kvality se musíme   snažit  o  doložení jednotlivých rostlin, které  budeme používat pro křížení. Důsledné vedení evidence  (rodokmenu ) rostlin pomůže  při dalších  šlechtitelských pokusech.

Proto se  těším, že se nám  společně podaří  získat do naší země  nové  druhy ze zahraničí, které pomůžou rozšířit  naši druhovou  skladbu  brugmansií  u nás.

S přátelským  pozdravem  JCH

  Obrazek Brugmansia Double Rose  x Brugmansia  MAYA                 

 Obrazek                                                     

 

  Brugmansie  růžová            x  Brugmansie  Double Rose

Obrazek

   

Obrazek